Meble loftowe
W ostatnich latach bardzo modne stało się pojęcie loftów. Pierwotnie lofty były miejscami po nieczynnych zakładach przemysłowych i fabrykach, zagospodarowanymi przez artystów. Zajmowali oni surowe przestrzenie, wykorzystując znalezione meble z drewna i stali urządzali swoje pracownie. Z czasem moda na taki styl przeniosła się do Europy, bardzo szybko stając się popularna wśród innych grup społecznych. Lofty stały się modne, a oryginalne i niepowtarzalne wnętrza świadczyły o statusie i guście ich właścicieli. Obecnie styl loftów coraz częściej spotyka się w zwykłych domach i mieszkaniach, które na zewnątrz niczym nie przypominają starej fabryki. Oczywiście nadal w ofercie deweloperów pojawiają się ekskluzywne lokale, zlokalizowane w nieczynnych zakładach przemysłowych i magazynach, i cieszą się one ogromnym zainteresowaniem. Ale równie popularny staje się styl wykańczania wnętrz właśnie w taki sposób, mając mieszkanie w bloku czy kamiennicy także można je odpowiednio urządzić.
Przy loftach podstawą jest przestrzeń, to ona decyduje o charakterze i stylu danego miejsca. Lokalom stworzonym w starych budynkach tej przestrzeni z reguły nie brakuje, mieszkając w zwykłym bloku czy domu należy ją zapewnić w odpowiednim wymiarze, na przykład usuwając ściany działowe czy poszerzając drzwi i okna. Kolejną charakterystyczną cechą loftów jest surowość. W urządzonych w taki sposób lokalach dominuje beton i cegła, eksponowane są także kable, rury i inne instalacje, oczywiście z naciskiem na odpowiednie bezpieczeństwo. Na podłogach często znajduje się wylewka betonowa lub żywiczna, ale spotyka się także stare deski czy parkiety, które doskonale komponują się z nieotynkowanymi ścianami. O końcowym charakterze wnętrza świadczą różne dodatki o charakterze przemysłowym, czyli rozmaite tablice, szafki czy akcesoria stalowe. Stal jest ważnym materiałem przy urządzaniu loftów, to właśnie ona jest wykorzystywana przy wielu oryginalnych meblach, o których także należy pomyśleć przy całym projekcie.
Meble loftowe muszą pasować swoją stylistyką do charakteru wnętrza, a jednocześnie odpowiednio wykorzystywać dostępną, wcale niemałą przestrzeń. Tak więc zamiast klasycznego drewnianego łóżka może się pojawić surowa, metalowa rama z wygodnym materacem, podobnie będzie ze stolikami czy szafkami. Co ważne, nie na jednego konkretnego przepisu na to, jak takie meble mają wyglądać. Z jednej strony ceniona jest prostota i minimalizm, bez zbędnych dodatków, ale często w loftach pojawiają się również bogato zdobione meble z dawnych lat, mające swój niepowtarzalny urok. W stylu loftowym do produkcji mebli wykorzystuje się przede wszystkim naturalne materiały, takie jak szkło, stal, drewno czy nawet beton. Ten ostatni materiał spotyka się na przykład w formie blatów kuchennych, nierzadko połączony ze stalą czy surowymi deskami. Charakterystyczną cechą mebli loftowych jest podkreślenie urody wszystkich elementów, łącznie ze śrubami czy zawiasami, które są odpowiednio eksponowane. Meble takie często są robione na konkretne zamówienie, według wytycznych klienta, a dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów każdy element jest niepowtarzalny i wyjątkowy.