Meble industrialne
Kiedy w latach 50-tych ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych pojawiła się recesja, nikt wówczas nie przypuszczał, że właśnie to stanie się początkiem nowego stylu w stylistyce wnętrz. W tamtym okresie upadło wiele fabryk i przedsiębiorstw, a pozostałe po nich budynki przez pewien czas stały puste i po prostu niszczały. Jednak w pewnym momencie pomieszczenia te zaczęli adoptować do swoich potrzeb artyści, którzy urządzali tam swoje pracownie. Na wyposażeniu tych pomieszczeń znajdowało się wszystko to, co można było znaleźć w opuszczonych fabrykach, czyli różnego rodzaju stare meble i inne dodatki, przede wszystkim z drewna i stali. I o ile to wyposażenie na początku służyło awangardowym malarzom, to w pewnym momencie moda na taki styl zaczęła się się rozchodzić po całym kraju, a potem i za granicami. I to nie tylko w porzuconych fabrykach, ale i zwykłych mieszkaniach, zaaranżowanych w industrialnym stylu. Zainteresowanie nim dostrzegli również projektanci, rezultatem czego są ogromne ilości oryginalnych, wyjątkowych mebli, jakie można obecnie znaleźć w sklepach.
Styl industrialny to przede wszystkim przestrzeń i prostota, gdyż tak właśnie wyglądały pomieszczenia artystów w latach 50-tych. Ściany najczęściej zostawiano betonowe, w surowym, niewykończonym stanie. Meble mają być przede wszystkim proste i funkcjonalne, bez zbędnych ozdobień i wzorów. Ich głównym przeznaczeniem jest funkcjonalność i prostota, wygląd ma drugorzędne znaczenie. Bardzo ważne jest światło - przede wszystkim wpadające przez duże, przeszklone powierzchnie, a tam gdzie to będzie niemożliwe, zastąpione przez dużą ilość lamp. W połączeniu z dużymi przestrzeniami całość daje poczucie wolności i swobody, a także braku jakichkolwiek ograniczeń. Co ważne, wcale nie trzeba mieć dla siebie fabryki, żeby urządzić swoje mieszkanie w stylu industrialnym. Wystarczy się trzymać kilku ważnych zasad, przede wszystkim odpowiednio dobierając meble i resztę wyposażenia.
Wykańczając opuszczone fabryki do ich meblowania wykorzystywano wszystko, co udało się w nich znaleźć, i dokładnie tak samo wyglądają współczesne meble industrialne. Dominuje w nich przede wszystkim stal i drewno, a stylistyką nawiązują do starych warsztatów. Meble mają być przede wszystkim proste, brak w nich jakichkolwiek ornamentów czy zdobień. Kształty są także nawiązujące do wyposażenia fabryk, dużo w nich kantów, prostokątów i trójkątów, natomiast nie powinny pojawiać się bardziej skomplikowane wzory. Meble industrialne często pochodzą z odzysku, wiele z nich ma faktycznie po kilkadziesiąt lat i bogatą, barwną historię. Jednak nie są odnawiane czy poddawane renowacji, a użytkowane w swojej surowej, oryginalnej formie. Sporo na rynku jest także mebli sygnowanych nazwiskami znanych projektantów, mimo że są one produkowane współcześnie, to swoim wyglądem nawiązują do prezentowanego stylu. Bardzo często wykorzystuje się do ich wytwarzania materiały pochodzące z recyklingu, między innymi drewno czy elementy stalowe i szklane.